Home » Aktualności » Wycieczka do Majdanka i Kazimierza Dolnego, 29.09.2023r.

Archiwum

Wycieczka do Majdanka i Kazimierza Dolnego, 29.09.2023r.

29 września, uczniowie klas VII i VIII ze Skrzyszowa i Ostrowa wraz z nauczycielami udali się na wspólną wycieczkę. Celem tej wycieczki było poznanie dorobku historyczno – kulturalnego Kazimierza Dolnego oraz obozu koncentracyjnego KL Lublin Majdanek, była to również doskonała okazja do integracji uczniów z tych dwóch szkół. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Majdanka, gdzie uczniowie zapoznali się z historią tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Zetknięcie ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, poruszających wrażeń. Wstrząsający obraz utworzyły portrety ludzi, którzy po przekroczeniu bramy obozu stawali się numerami ale także: drewniane prycze, pasiaste ubrania, stosy butów. Niesamowicie przygnębiające wrażenie na zwiedzających zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni. Dla wszystkich odwiedzających, to miejsce był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi. W drodze do Kazimierza zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonald’s. Zwiedzanie Kazimierza zaczęliśmy od wąwozu korzeniowego, następnie udaliśmy się na rynek, skąd z przewodnikiem rozpoczęliśmy poznawanie  miasta. Zwiedziliśmy renesansowy rynek, urokliwe kamieniczki. Jedno z najbardziej znanych miejsc w Kazimierzu Dolnym, to bez wątpienia Góra Trzech Krzyży, nasz kolejny punkt wycieczki. Nagrodą za wspinaczkę do zamku, baszty i na górę były piękne widoki. Na koniec oczywiście był czas na zakup kazimierskich kogutów i pamiątek. Wszystkim udzielił się specyficzny nastrój tego miejsca i w świetnych humorach wróciliśmy do domu.