Home » Aktualności » XIII rocznica nadania imienia szkoły, 19.10.2023r.

Archiwum

XIII rocznica nadania imienia szkoły, 19.10.2023r.

19 października, cała społeczność szkolna rozpoczęła świętowanie XIII rocznicy nadania szkole im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrzyszowie – Andrzej Ziajor.
W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg, za-c dyrektora CKiB w Ostrowie z/s w Kamionce – Anna Wdowik, radny Rady Gminy w Ostrowie i sołtys wsi Skrzyszów – Andrzej Budzik, radny Rady Gminy – Grzegorz Guzek, rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy naszej miejscowości.

Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Roman Woźny z Pustkowa Osiedla, a razem z nim koncelebrowali: ks. Jacek Naleźny emerytowany proboszcz z Wadowic Górnych i ks. Stanisław Kurcap z parafii Skrzyszów. Kierując swoje słowa do zgromadzonych podczas homilii ks. dziekan nawiązał do opowieści o dwóch rybkach. Rybki pływając w wodzie zobaczyły haczyk, młodsza mówi patrz mięso, na co starsza przestrzega ją, że to może być pułapka, która została zastawiona na nie. Używając tej przenośni „haczyk”, ks. Roman próbował uświadomić dzieciom, młodzieży, że w życiu także spotykamy takie „haczyki” i to czy ulegniemy, to zależy tylko od nas. To, co łatwe, proste nie zawsze jest wartościowe. Ks. Jerzy jest przykładem, tego który nie uległ, tylko do końca wytrwał w swoich postanowieniach, płacąc za to najwyższą cenę.

„Wiary w to, co robimy, nadziei, że to się uda i wzajemnej miłości”. Podczas obchodów XIII rocznicy nadania imienia naszej szkole, to właśnie te słowa ks. Popiełuszki skierowane do Polaków, stały się swoistym drogowskazem tej rocznicy. Uczniowie prezentując montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Babiarz, Lidii Szymanek i Niny Myszkowskiej, podjęli próbę pokazania różnych dróg, którymi zmierza człowiek przez swoje życie. Różne są drogi, różne łaski, różne dary i powołania. Jednakże wzorem są dla nas ludzie, którzy odpowiedzieli na wezwanie Jezusa ,,pójdź za mną”. To ludzie napełnieni Duchem Świętym, którzy nadają bieg historii i przemieniają ludzkie serca. Niewątpliwie takim człowiekiem był ks. Jerzy, który swoje powołanie zawierzył Bogu i do końca był wierny jego słowu. Serdecznie dziękujemy Beacie Babiarz, która począwszy od nadania imienia aż do dzisiaj czyli po raz 13-ty przygotowała piękny patriotyczny scenariusz okolicznościowego montażu słowno – muzycznego.

Dyrektor Andrzej Ziajor przemawiając nawiązał do dnia 17 października 2010r., kiedy to bł. ks. Jerzy stał się patronem szkoły. Te przesłania i wartości, którymi w życiu kierował się ks. Jerzy wpajamy naszym wychowankom i prowadzimy wszelakie działania, które je przybliżają w naszej codziennej pracy.

Z okazji kolejnej rocznicy nadania imienia naszej szkole został zorganizowany dla uczniów kl. „0” – IV szkolny konkurs plastyczny ph „Jak wyglądałby Twój dzień z ks. Jerzym” i szkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego.

Prace plastyczne uczniowie przygotowywali z opiekunami: p. B. Budzik, A. Bochenek, A. Książek – Piętą, A. Zawisza i B. Pawełek. Konkursy, jak co roku przygotowała, zorganizowała i przeprowadziła
B. Babiarz, za co serdecznie dziękujemy

Laureatami szkolnego konkursu plastycznego zostali

I miejsce: Sebastian Zymróz kl. „0”

II miejsce: Amelia Fryz – kl. „0”

III miejsce: Błażej Powrózek – kl. I

Wyróżnienia:

Karolina Dąbrowska – kl. „0”

Julia Tokarz – kl. III

Maksymilian Różański – kl. IV

Faustyna Orzech – kl. IV

Milena Buniowska – kl. V

Laureatami szkolnego konkursu wiedzy:

I miejsce: Szymon Przetacznik z kl. V

II miejsce: Maja Wacura z kl. VIII

III miejsce: Mikołaj Cierniak- kl. V

Nagroda specjalna: Mieszko Fic – kl. III

Nasz Patron to wyjątkowy Polak, patriota czasów komunizmu, wzór do naśladowania dla dzieci i młodzieży, również dziś w trudnych czasach konformizmu. Wysiłek, praca, wymagają wewnętrznego ładu, zdrowych zasad moralnych, aby dobrze służyły człowiekowi. Praca podjęta nad ukształtowaniem charakteru młodego człowieka patrioty, z czasem ukaże głębię tych działań.

Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni udali się przed tablicę pamiątkową patrona, gdzie delegacje uczniów oraz samorządowców na czele z wójtem gminy złożyły wiązanki kwiatów.

Fot. Arkadiusz Kotowski