W niedzielę 16 czerwca, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Skrzyszowie odbył się XVII Festyn Rodzinny. Życie ludzkie i życie duchowe zaczynają się w rodzinie. Rodzina to pierwsze środowisko wychowawcze – tam dokonuje się humanizacja i uspołecznienie osoby. Uczymy się relacji „ja i ty”, „ja i wy”. Rodzina to także miejsce nauki komunikacji. Tegoroczny XVII festyn rodzinny odbył się dokładnie w Diecezjalnym Dniu Rodziny. Wspólne spędzanie wolnego czasu, rozmowa, zabawa, odkrywanie swoich pasji to wszystko towarzyszyło uczestnikom podczas tej imprezy.
Tradycyjnie uroczystym przemarszem mażoretek z zespołu Anturja został rozpoczęty XVII festyn rodzinny. Dyrektor Andrzej Ziajor przywitał zebranych: m.in. zastępcę przewodniczącego Rady Gminy – Andrzeja Budzika, dzieci, uczniów, rodziców, na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Agnieszką Kędzior i wiceprzewodniczącą Oliwią Bańka, mieszkańców Skrzyszowa i okolicznych miejscowości. Zaproszeni na to wydarzenie zostali także: wójt Gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg , zastępca wójta Agnieszka Świątek oraz dyrektor CKiB Gminy Ostrów Waldemar Więch.
Jako pierwsze na scenie wystąpiły pięciolatki z tańcem rock and roll „Mamo, tato”, a kolejne tańce dla mam były wykonane jeszcze przez najmłodszą grupę przedszkolaków oraz kl. 0. Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Sara Bańka i Eliza Bieszcz z kl. 0 z piosenką „Co piszczy w trawie”. W dalszej części artystycznej prezentowały przygotowane utwory: Miłosława Fic z kl. I „Do słońca leć”, „Na majówkę” kl. II, Amelia Cieśla z kl. II „Mama moją bohaterką” i „Na wagary mama z córką”, kl. III „Owocowe super moce”, Kamila Szerszeń z kl. IV „Walc na dwa serca”, Gabriela Fryz kl. IV „Piosenka dla mamy i taty”, Igor Szpara kl. IV „Czterolistna koniczyna”, Milena Żurek z kl. IV „Mama ma”, duet Milena Żurek i Karolina Dęborowska „Ti Amo”, Milena Żurek i Nadia Wrona z kl. IV „Ech poleczko”, Eliza Szerszeń z kl. VI „List do matki”, Anna Mosior i Oliwia Różańska z kl. VII „Drodzy rodzice”. Wszyscy występujący zostali przygotowani przez: B. Budzik, D. Wronę, M. Marchut, M. Darłak i N. Myszkowską.
Konferansjerkami festynu były Iwona Szybała i Iwona Tyksińska, które zachęcały wszystkich do korzystania z przygotowanych i dostępnych atrakcji, a było ich całkiem sporo w tym roku: przejażdżki konne, strzelanie z łuków i pistoletów, limuzyna hummer, dmuchańce, zjeżdżalnie, basen z łódkami i walcami, ściana wspinaczkowa, foto lustro, samochody strażackie, quady i malowanie twarzy. Oczywiście na zabrakło także loterii fantowej. Dzieci i rodziców do wspólnych zabaw w różnych konkurencjach zachęcali animatorzy.
A na scenie działo się dużo i nie było czasu na nudę, ponieważ zaproszone zespoły wyśmienicie bawiły gości. I tak w rytmie muzyki współczesnej tańczyły uczestniczki zespołu Gama i Vega. Dziewczyny z zespołu Anturja, który działa przy SP w Skrzyszowie od 2006 r., prezentowały swoje umiejętności w różnych grupach wiekowych i układach artystycznych. Akrobatki z „Klubu Akrobatyki Ropczyce” w układach indywidualnych i zbiorowych zachwycały publiczność swoimi gimnastycznymi umiejętnościami. Przenosząc się w klimat dawnych czasów, trochę na ludowo, przypominając dawne tańce i przyśpiewki wystąpili członkowie ZPiT „Wrzos” oraz kapela Tońko z Dynowa. I oczywiście w tym miejscu nie mogło zabraknąć skrzyszowskiej kapeli „Kurasie”.
Ponadto każdy miał okazję skosztować kiełbaskę z grilla, hod-dogi, hamburgery, frytki, a także przeróżnych słodkości w formie „słodkiego stołu” przygotowanych przez naszych wspaniałych rodziców. Nad bezpieczeństwem i koordynacją festynu czuwali nauczyciele i pracownicy szkoły.
XVII festyn rodzinny w Skrzyszowie zjednoczył lokalną społeczność. Połączył dzieci i rodziców przy wspólnej zabawie dając wszystkim wiele radości i wzruszeń. Cały festyn cieszył się dużym zainteresowaniem i przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze, pomimo kapryśnej pogody. Jednakże zorganizowanie tego przedsięwzięcia wymagało zaangażowania wielu osób. W tym szczególne podziękowania kierowane są do dyrektora Andrzeja Ziajora, który kolejny raz podjął się zorganizowania tak dużego festynu. Z serca płynące podziękowania kierujemy do przewodniczącej Rady Rodziców Agnieszki Kędzior, zastępcy przewodniczącej Oliwii Bańka, członków Rady Urszuli Bieszcz i Moniki mazur za zorganizowanie, przygotowanie i przeprowadzenie loterii fantowej, do rodziców prowadzących słodki stół oraz tych rodziców, którzy włączyli się w jego przygotowanie. Serdeczne podziękowania kierowane są także do wójta naszej gminy Grzegorza Ożóg, dyrektora CKiB – Waldemara Więch, prezesa GZUK – Marka Gubernata za wsparcie finansowe oraz do wszystkich sponsorów, ofiarodawców nagród rzeczowych, bez których nasz festyn byłby dużo uboższy. Cieszymy się, że ogromna większość osób zaangażowanych pomogła nam już kolejny raz, daje to wewnętrzne przekonanie, że aprobujecie nasze działania i podobnie jak my, chcecie zmieniać na lepsze naszą małą ojczyznę.