Home » Aktualności » Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci

Archiwum

Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci

Na Górze Śmierci 22 kwietnia 2026 roku, odbyły się uroczystości
patriotyczno-religijne w ramach miesiąca Pamięci Narodowej oraz w 82.
rocznicę wyzwolenia funkcjonującego w latach 1940 – 1944 obozu pracy
przymusowej w Pustkowie. Zgromadziły licznie mieszkańców regionu,
przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych oraz
młodzież szkolną. To miejsce, naznaczone tragiczną historią II wojny
światowej, po raz kolejny stało się przestrzenią refleksji, modlitwy i
pamięci o ofiarach nazistowskiego terroru. Uroczystości rozpoczęły się
Mszą Świętą polową, podczas której modlono się za pomordowanych więźniów obozu pracy przymusowej funkcjonującego niegdyś na tym terenie. W homilii kapłan podkreślił znaczenie pamięci historycznej oraz
odpowiedzialności współczesnych pokoleń za pielęgnowanie prawdy o
przeszłości. Zwrócił również uwagę na wartość pojednania i pokoju, które
powinny wyrastać z bolesnych doświadczeń historii. Po nabożeństwie
odbyła się część patriotyczna. W trakcie ceremonii odczytano apel
pamięci, oddając hołd tym, którzy stracili życie w wyniku niewolniczej
pracy, głodu i brutalnego traktowania przez okupanta. Salwa honorowa
oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego nadały wydarzeniu podniosły charakter.Na koniec delegacje złożyły nokolicznościowe wiązanki i znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Naszą szkołę reprezentowali:
dyrektor Andrzej Ziajor, delegacja uczniów z kl. VI i VII z Beatą
Babiarz. Atmosfera zadumy i refleksji towarzyszyła zgromadzonym jeszcze
długo po oficjalnym zakończeniu wydarzenia, przypominając, jak ważne
jest pielęgnowanie pamięci o tragicznych kartach historii.