Home » Aktualności » Andrzejkowe zwiedzanie kopalni soli w Bochni, 28.11.2017r.

Archiwum

Andrzejkowe zwiedzanie kopalni soli w Bochni, 28.11.2017r.

Dnia 28 listopada klasy IV-VII udały się na wycieczkę andrzejkową do kopalni soli w Bochni.

Uczniowie relacjonują: „Zwiedzanie kopalni odbywało się w dwóch grupach. Kopalnia była ogromna. Na początku zwiedziliśmy przepiękną kapliczkę górniczą. Potem szliśmy 1 km do szybu Sutoris – zwany inaczej Szewczy. Uważany za jeden z pierwszych szybów bocheńskich, wybity w połowie XIII w. Legenda powiada, że właśnie na tym miejscu miał mieć miejsce cud znalezienia soli przez księżną Kingę. Lokalizuje to nadzwyczajne wydarzenie w ogrodzie pewnego szewca (szewc to w języku łacińskim sutor, stąd rzekomo nazwa szybu). Pani przewodnik pozwoliła nam dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Pierwsze prace w kopalni były bardzo ciężkie. W kopalniach pracowały konie. Po zwiedzaniu kupiliśmy pamiątki, posililiśmy się, a następnie poszliśmy na parkiet, gdzie były andrzejkowe zabawy i tańce. Potem miały miejsce wróżby. Nie zabrakło też lania wosku przez klucz. Wróżbom towarzyszyło wiele śmiechu. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i wyjechaliśmy na górę. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mcdonalds. Mamy nadzieję, że kiedyś będzie jeszcze podobna wycieczka, która przeniesie nas w odległe stulecia i dostarczy takich niezrównanych wrażeń estetycznych, a także będzie nieszablonowym spotkaniem z historią .”