Home » Aktualności » Wycieczka do Łańcuta, 8.11.2022r.

Archiwum

Wycieczka do Łańcuta, 8.11.2022r.

Dnia 8 listopada uczniowie kl. IV – VIII wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Zamku w Łańcucie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z kulturą i sztuką barokową na przykładzie wnętrz zamku w Łańcucie. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania interesującego wykładu prowadzonego przez pracownika muzeum oraz obejrzenia wspaniałych dzieł sztuki barokowej. Na początku uczniowie dowiedzieli się, że Łańcut został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody magnackie. Zamek został wzniesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Początkowo był średniej wielkości. Przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku, stał się nowoczesną rezydencją, otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Obecnie rezydencja łańcucka jest znaczącym muzeum wnętrz mieszkalnych oraz powozów konnych. Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie zamku odbyliśmy spacer po przyzamkowym parku, mogliśmy podziwiać stare drzewa w barwach jesieni, jeszcze kwitnące róże i rzeźby. Piękna tego dnia aura w pełni prezentowała jesienne walory ogrodu. Zwiedzając pałac uczniowie podziwiali dawne komnaty m.in.: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Ponadto uczniowie poznali i obejrzeli portrety mieszkańców pałacu. Następnie z zamku udaliśmy się do Stajni, gdzie uczniowie zobaczyli jak wyglądała uprząż dla koni i boksy. Natomiast w Wozowni mieli okazje zobaczyć, aż 55 zabytkowych pojazdów konnych i kolekcję trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu. Ostatnim miejsce, które uczniowie zobaczyli była Storczykarnia, gdzie mogli podziwiać różne odmiany pięknych kwiatów. Na sam koniec zwiedzania i poznawania siedziby polskich magnatów uczniowie zakupili drobne pamiątki i zadowoleni wrócili do domu.