Home » Aktualności » 232 rocznica uchwalenia Konstytucji, akademia w szkole, 04.05.2023r.

232 rocznica uchwalenia Konstytucji, akademia w szkole, 04.05.2023r.

4 maja cała nasza społeczność szkolna włączyła się w obchody świąt majowych. Uczniowie klas starszych pod kierunkiem: Marzeny Sokołowskiej – Andreasik, Pauliny Dzierlęgi i Niny Myszkowskiej(oprawa muzyczna)przygotowali przedstawienie przybliżające nam okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku.

Konstytucja to symbol jedności, zgody narodowej i dziedzictwa historycznego Polaków. Ustawa Rządowa, która powstała w 1791 roku, była źrenicą polskiej niepodległości i przyczyniła się do przełamywania barier stanowych, wzięła chłopów „pod opiekę prawa i rządu krajowego”. Święto to było zakazane przez zaborców oraz w okresie PRL. Ta data przypomina nam o wartościach, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu – patriotyzmie, szacunku dla narodowych symboli i trosce o przyszłe pokolenia. Podczas tej akademii uczniowie nawiązali także do dnia 2 maja, kiedy to obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej. Flaga – obok godła jest naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Zostały przypomniane wszystkim jakże ważne wydarzenia z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Piękne pieśni patriotyczne wykonały przedszkolaki, dzieci z kl. 0, uczniowie klasy III i klas starszych. Uczennice kl. I – III pod okiem Marzeny Sokołowskiej – Andreasik przedstawiły piękny taniec z flagami.