Home » Aktualności » „Ojcowie Niepodległości”- spotkanie z dr Jackiem Magdoniem.

Archiwum

„Ojcowie Niepodległości”- spotkanie z dr Jackiem Magdoniem.

„Ojcowie Niepodległości”- dr Jacek Magdoń pracownik IPN w Rzeszowie, 23 listopada 2023r., przybliżył naszym uczniom kl. IV – VIII sylwetki Polaków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do odzyskania niepodległości, m.in. J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Różniło ich bardzo wiele – poglądy, wyznanie, pochodzenie, czy kraj zaborczy, gdzie się wychowywali. Jednak ogromną siłą, było to, że gdy zaczęli dążyć do wspólnego celu, jakim było niepodległe państwo polskie, pociągnęli za sobą ogromne rzesze ludzi. Nie we wszystkim byli zgodni, później w wolnej II Rzeczpospolitej ich konflikty przybrały dramatyczny przebieg, ale każdy pozostał wierny własnym poglądom. Wiele szczegółów z życia tych Polaków przedstawił uczniom dr J. Magdoń podczas tego spotkania.