Zbliża się dzień ósmego marca tradycyjnie obchodzony jako Dzień Kobiet. Z tej okazji dnia 7 marca 2013 roku nauczyciele płci męskiej i chłopcy przygotowali dla pań i zaproszonych gości akademię.

Recytatorzy przenieśli widzów do minionej epoki, zaprezentowali rys historyczny dotyczący emancypacji kobiet.
W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością, które możemy uznać, jako pierwowzór Dnia Kobiet. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w dniu 20 lutego 1909 roku. Początek tego święta sięga 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.
Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r. W Europie – Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. 8 marca 1913 roku zastrajkowały kobiety w Rosji wbrew zakazowi policji, później w dniu 8 marca 1917 roku w S. Petersburgu rozpoczęły się masowe strajki kobiet.
W Polsce Dzień kobiet został zauważony dopiero po II wojnie. W zakładach pracy były życzenia i prezenty – rajstopy, mydełko albo kawa i obowiązkowo symboliczny tulipan czy goździk, którego odbiór każda pracownica musiała pokwitować. Chłopcy nie omieszkali przenieść kobiety obecne na sali właśnie w tamtą scenografię wręczając każdej kobiecie rajstopy i żądając pokwitowania. Cały scenariusz uroczystości poparty był prezentacją multimedialną i śpiewem chórku męskiego, a uroczystość przygotowali : dyrektor Andrzej Ziajor, ksiądz proboszcz Janusz Skrzypek, nauczyciel muzyki Karol Książek, za co bardzo im dziękujemy.