Home » Aktualności » Wycieczka przedszkola i klasy „0” do Parku Historycznego w Bliźnie i do lasu. 9.10.2013r.

Archiwum

Wycieczka przedszkola i klasy „0” do Parku Historycznego w Bliźnie i do lasu. 9.10.2013r.

Dnia 9 października grupa przedszkolna  pod opieką dyr. Doroty Wrony i dzieci z kl. „0” pod opieką Barbary Budzik poznały ważne miejsce ze względu na swą przeszłość, a mianowicie Park Historyczny Blizna. 

Został on utworzony w autentycznym miejscu lokalizacji byłego niemieckiego poligonu wojskowego z okresu II wojny światowej, gdzie odbywały się próby broni rakietowej V1 i V2. W centralnym miejscu stoi oryginalnej wielkości (14 m) makieta rakiety V2, zrekonstruowane baraki obsługi poligonu, oraz fragmenty wojskowych umocnień i fortyfikacji. W baraku natomiast można oglądać ekspozycję rzeczy związanych z tamtym okresem, a przede wszystkim pamiątki związane z Aleksandrem Rusinem. Sołtys wsi Wiesław Jeleń w przystępny sposób pokazał dzieciom teren jednego z pierwszych na świecie ośrodków badań nad bronią rakietową. Opowiedział o wysiedleniu wsi, otoczeniu poligonu podwójnym płotem z drutu kolczastego, wzdłuż którego poruszały się liczne patrole z psami. Blizna stała się strefą zamkniętą, niedostępną nawet dla żołnierzy SS z Pustkowa. W szybkim tempie rozpoczęto budowę betonowej drogi do Pustkowa oraz bocznicy kolejowej z Pustkowa-Kochanówki. Na terenie Blizny rozpoczęto budowę budynków koszarowych. Wybudowano również obiekty potrzebne do obsługi i odpalania pocisków rakietowych. W Bliźnie testowano dwa typy broni, mianowicie: bombę latającą znaną jako V-1 oraz pocisk rakietowy znany szerzej jako V-2. Ludność cywilna mieszkająca na trasie przelotu pocisków nie zdawała sobie sprawy z zagrożenia jakie na nią czyhało przez kolejne miesiące niemieckich prób. Dzieci oglądnęły film prezentujący wystrzeliwanie pierwszych rakiet. Przeszły trasą z ekspozycją odzyskanych szczątków militarnych. Zobaczyły też samolot „Antek”. Korzystając z okazji, iż pogoda była piękna, a las tuż za parkanem Parku Historycznego- udaliśmy się na spacer po lesie. Uroczy, mienił się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów. W lesie rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew, liści, owoców. Przypomnieliśmy informacje o piętrach lasu, o tym jak należy zachować się w lesie. Zbieraliśmy kolorowe liście i słuchaliśmy odgłosów lasu. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu spotkaliśmy na swojej drodze grzyby. Dzieci bardzo dużo zapamiętały z tego wyjazdu.