Home » Aktualności » „Najlepszy z najlepszych” – Teatr Kurtyna z Krakowa 19.02.2014

Archiwum

„Najlepszy z najlepszych” – Teatr Kurtyna z Krakowa 19.02.2014

19 lutego gościliśmy w naszej szkole Teatr „Kurtyna” z Krakowa. Aktorzy przedstawili spektakl profilaktyczny „Najlepszy z najlepszych”. Spektakl przeznaczony był dla klas IV – VI. Główny bohater, wokół którego snuła się akcja spektaklu brał udział w plebiscycie „Najlepszy z najlepszych”, w którym uczniowie wybierają osobę cieszącą się największą popularnością , wzbudzającą szacunek i podziw. Niestety jego popularność w szkole była sprzeczna z ideą konkursu. Polegała na wyrachowanym stosowaniu agresji i przemocy psychicznej wobec rówieśników, zamiast bezinteresownej pomocy.

Tytułowy Jarek w kontaktach z rówieśnikami stosował wyniesioną z domu pogardę zasad współżycia społecznego oraz poczucie wyższości. Dodatkowo na grunt szkoły przenosił akceptowane przez rodziców negatywne zachowania (używki, uzależnienie od Internetu, podważanie autorytetu nauczyciela). Wychowawczyni, która była świadoma wad ucznia przeprowadziła z nim rozmowę i skłoniła go do refleksji nas sobą. Bohater spektaklu wygrał wybory i w wywiadzie telewizyjnym zdradził prawdę o sobie i swoim zwycięstwie. Społeczność szkolna była z tego faktu zadowolona i w ponownych wyborach „Najlepszym z najlepszych” został odmieniony Jarek. Nasi uczniowie poznali mechanizm budowania poczucia wartości oparty na prawie do dokonywania wyborów oraz obowiązek przewidywania konsekwencji tych wyborów. Upewnili się w przekonaniu, że nauczyciel jest ich sprzymierzeńcem i nigdy nie zawiedzie ich zaufania. Poznali także profilaktykę różnych zachowań i postaw. Mamy nadzieję, że przyswojona wiedza będzie miała swoje odniesienie w praktyce.Spektakl sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowie. Dziękujemy.