Home » Aktualności » 10 kwietnia 2010r. PAMIĘTAMY! 12 rocznica katastrofy smoleńskiej, apel 11.04.2022r.

Archiwum

10 kwietnia 2010r. PAMIĘTAMY! 12 rocznica katastrofy smoleńskiej, apel 11.04.2022r.

Pamiętamy!

„Niebo płacze żal swój zmywa

W kroplach deszczu, w kroplach smutek”

11 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 12 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczniowie klasy V wraz z p. Anną Bochenek przygotowali krótki montaż słowny, aby przypomnieć naszej szkolnej społeczności to tragiczne wydarzenie, które odcisnęło piętno na naszym narodzie. Należy pamiętać, że polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia katyńska to jedna z najczarniejszych kart polskiej historii. We wrześniu 1939 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, do sowieckiej niewoli trafiło tysiące żołnierzy. Była tam też polska inteligencja: lekarze, prawnicy, nauczyciele, literaci, inżynierowie, politycy. Sowieci umieścili ich w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. W marcu 1940 r. rozpoczęli przygotowania do likwidacji obozów. Za decyzją tą stały najwyższe władze ZSRR. Do mordu doszło na podstawie tajnej uchwały Biura Politycznego KC WKP (b) z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy. Przez 50 lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Wreszcie przyszedł taki czas, ze po pół wieku milczenia i kłamstw ujawnione zostały w 1992 przez władze Rosji dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej i jej sprawców.

Na zakończenie uroczystości społeczność skrzyszowskiej szkoły uczciła pamięć ofiar minutą ciszy.