Home » Aktualności » Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci w Pustkowie, 27.04.2022r.

Archiwum

Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci w Pustkowie, 27.04.2022r.

Dnia 27 kwietnia w Pustkowie na Górze Śmierci odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne, w ramach Miesiąca Pamięci Narodowej. Organizatorami tego wydarzenia w tym roku byli: starosta powiatu dębickiego, ropczycko – sędziszowskiego, burmistrz miasta Dębica, Ropczyce, wójt gminy Dębica, Ostrów oraz proboszcz pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Pustkowie Osiedlu. Uroczystą Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił biskup pomocniczy Stanisław Salaterski. W wygłoszonej homilii podkreślił jak ważna jest pamięć o tych którzy zginęli w różnych okolicznościach w czasie wojny, zwłaszcza o tych którzy spoczęli w tym miejscu. Następnie zgromadzeni oddali hołd poległym w Apelu Pamięci, a żołnierze z 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy oddali salwy honorowe. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, szkół, delegacje pocztów sztandarowych oraz mieszkańcy powiatu dębickiego i ropczycko – sędziszowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Andrzej Ziajor, uczniowie kl. VIII z pocztem sztandarowym z z Beatą Babiarz, którzy to złożyli okolicznościową wiązankę. Zaproszeni goście oraz wszyscy biorący udział mogli później zwiedzić przygotowane dwie fotograficzne wystawy: pierwsza przedstawia sylwetki ponad 20 byłych więźniów obozu pracy przymusowej w Pustkowie, druga ukazuje 10 lat działalności Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej oraz wystawę plenerową pt. „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne” , zapożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.
„Naszym wspólnym obowiązkiem jest Pamięć o dramacie ludzi, którym przyszło zmierzyć się z okrucieństwem wojny i totalitaryzmu. Wszyscy winniśmy czynić starania o zachowanie tej Pamięci dla następnych pokoleń”.
fot. M. Surman