Home » Aktualności » Odsłonięcie pomnika w Ociece, 26.05.2023r.

Archiwum

Odsłonięcie pomnika w Ociece, 26.05.2023r.

26 maja, nastąpiło uroczyste odsłonięcie w Ociece pomnika żołnierzy 2 Korpusu gen Andersa: sierż. Jana Bajora, kpr. Tadeusza Skiby, st. strz. Antoniego Niedzieli oraz Józefa Pawełka i Stanisława Rudnego. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z powiatu dębickiego, ropczycko – sędziszowskiego, gminy Ostrów, IPN w Rzeszowie, członkowie rodzin żołnierzy, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. W wygłoszonej homili biskup przypomniał, że ci wymienieni na pomniku mieszkańcy parafii poszli, kiedy ojczyzna była w potrzebie, by oddać jej swoją młodość, swoją energię, swoje serce w myśl hasła: „Bóg, honor, ojczyzna”. Te ideały pomagały, kiedy trzeba było ryzykować, nieść pomoc tym, którzy byli gnębieni i cenić sobie wolność, człowieczeństwo, polskość i zapamiętać te wydarzenia i przekazać następnym pokoleniom, by one miały świadomość, po czyich śladach chodzą dzisiaj, na jakim fundamencie winni budować. Ankona, Bolonia, Loreto, Monte Cassino to miejsca, w których walczyli jako żołnierze polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Każdy z myślą o Ojczyźnie i lepszej przyszłości swoich najbliższych w wolnej Polsce. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Andrzej Ziajor, uczniowie kl. VII i VIII z pocztem sztandarowym z Anną Bochenek.