Home » Galerie zdjęć » 84 rocznica napaści hitlerowskiej i radzieckiej na Polskę, apel 19.09.2023r.

Archiwum

84 rocznica napaści hitlerowskiej i radzieckiej na Polskę, apel 19.09.2023r.

19 września, na Górze Śmierci cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu, aby oddać hołd poległym w czasie II wojny światowej. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli:. B. Babiarz i B. Bobulskiej – Przysieckiej przygotowali montaż słowno – muzyczny, upamiętniający wydarzenia sprzed 84 lat. Przypomnieli, że miesiąc wrzesień szczególnie nastraja do wspomnień o bliskich i nieznanych, którzy odeszli nagle i cicho lub zdradziecko w wyniku wojen, ataków terrorystycznych i katastrof. W historii konfliktów na przestrzeni wieków niewiele się zmieniło. Zawsze chodzi o czyjeś interesy, nigdy o ludzkie życie. Wybuch drugiej wojny światowej, zdradziecki atak Rosji Sowieckiej na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej, ataki terrorystyczne nękające życie mieszkańców Europy, stały się wydarzeniami o znaczeniu symbolicznym. Zmuszają nas do refleksji nad światem, przypominają, ostrzegają. Uczniowie również przypomnieli o tym miejscu i Polakach którzy znaleźli się w tym obozie pracy i ich losie. Bolesław Prus pisał o Polakach w „Kronice Tygodniowej”: „Gdyby zebrać w jedno miejsce krew wylaną przez Polaków za wolność, może powstałoby drugie Gopło; gdyby zgromadzić kości tych, co polegli w bojach, na szubienicach, w katorgach, na osiedleniach i wszelkiego rodzaju tułactwach, może usypałoby się drugi Wawel”.

Następnie ks. Stanisław Kurcap poprowadził modlitwę za poległych podczas II wojny, a także o pokój na świecie i w Polsce. Odnosząc się do wydarzeń sprzed 84 lat dyrektor Andrzej Ziajor podkreślił, że musimy pielęgnować pamięć poległych za naszą wolność, ich ofiara nie może być zmarnowana. Na koniec delegacja uczniów złożyła pod pomnikiem wiązankę kwiatów.