Home » Aktualności » Apel poświęcony 80 rocznicy utworzenia Szarych Szeregów. Udział uczniów w projekcie „Bohater ON”, 03.10.2019r.

Archiwum

Apel poświęcony 80 rocznicy utworzenia Szarych Szeregów. Udział uczniów w projekcie „Bohater ON”, 03.10.2019r.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uczniowie naszej szkoły pamiętając o tych wydarzeniach wzięli udział w ogólnopolskim projekcie ph. „Bohater ON”, poznając genezę wybuchu powstania, heroiczną odwagę i zaangażowanie młodych w sprawy ojczyzny. Uczniowie kl. VI – VIII poznali sylwetki powstańców i pod kierunkiem Beaty Babiarz przygotowali kartki dla nich, w których to wyrazili im słowa wdzięczności. Wykonane prace zaprezentowali całej społeczności szkolnej podczas apelu, w którym to nawiązali do dwóch wydarzeń sprzed 80 lat.

27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. 80 lat temu, 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały Szare Szeregi. Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w „Szarych Szeregach” w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w Kamieniach na szaniec, przedstawiając bohaterskie czyny „Alka”, „Rudego” czy „Zośki”. Apel szkolny poprowadziły harcerki ze skrzyszowskiej drużyny podkreślając, że harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia ojczyźnie, pomaga kształtować postawy obywatelskie.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uczniowie naszej szkoły pamiętając o tych wydarzeniach wzięli udział w ogólnopolskim projekcie ph. „Bohater ON”, poznając genezę wybuchu powstania, heroiczną odwagę i zaangażowanie młodych w sprawy ojczyzny. Uczniowie kl. VI – VIII poznali sylwetki powstańców i pod kierunkiem Beaty Babiarz przygotowali kartki dla nich, w których to wyrazili im słowa wdzięczności. Wykonane prace zaprezentowali całej społeczności szkolnej podczas apelu, w którym to nawiązali do dwóch wydarzeń sprzed 80 lat.

27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. 80 lat temu, 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały Szare Szeregi. Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w „Szarych Szeregach” w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w Kamieniach na szaniec, przedstawiając bohaterskie czyny „Alka”, „Rudego” czy „Zośki”. Apel szkolny poprowadziły harcerki ze skrzyszowskiej drużyny podkreślając, że harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia ojczyźnie, pomaga kształtować postawy obywatelskie.