Home » Aktualności » Podkarpacki Konkurs Literatura i Dzieci 2019 „W świecie wyobraźni”, 26.11.2019r.

Archiwum

Podkarpacki Konkurs Literatura i Dzieci 2019 „W świecie wyobraźni”, 26.11.2019r.

26 listopada w ropczyckim Domu Kultury przeprowadzono eliminacje rejonowe podkarpackiego konkursu „Literatura i dzieci”, któremu w tym roku towarzyszy hasło „W świecie wyobraźni”.

Tematyka dotyczyła utworów opisujących rzeczywistość, często nierealną lub pozostającą w sferze dziecięcej fantazji. Miały one wyrażać pragnienia związane z wizją świata (najbliższego i odległego) w jakim chcielibyśmy żyć lub będziemy żyć. Wyobraźnia jest podstawą kreatywności i początkiem wszelkiego tworzenia.

Celem konkursu było:

– upowszechnianie i zachęcenie do czytania książek
– popularyzacja literatury dziecięcej
– przekazywanie poprzez literaturę ponadczasowych wartości
– inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej
– rozwijanie wyobraźni i spontaniczności
– promocja dokonań artystycznych dzieci
– konfrontacja warsztatu instruktora – pedagoga.

Uczestnicy prezentowali jeden utwór wybranego autora w formie

-recytacji

-inscenizacji

-piosenki/ teksty literackie wybranego autora/

-prac plastycznych

Jury przyznawało nagrody i wyróżnienia najlepszym wykonawcom wg następujących kryteriów:
– dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa, kreacje aktorskie, technikę wokalną, oprawę muzyczną, oprawę plastyczną, prawdziwość wypowiedzi, walory wychowawcze, ogólny wyraz artystyczny.

Naszą  gminę reprezentowała Gabriela Fryz z Oddziału Przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skrzyszowie prezentując utwór Katarzyny Klich „ Wyobraźnia”. Do konkursu została przygotowana przez Barbarę Budzik. Dziewczynka pięknie wyrecytowała utwór i zaprezentowała się na scenie. Konkurując z dwunastoma innymi uczestnikami w swojej kategorii wiekowej i będąc najmłodszą chyba recytatorką wywalczyła wyróżnienie i nagrodę książkową. Gorąco gratulujemy Gabrysi i cieszymy się widząc jak wzrasta jej świadomość sceniczna oraz czytelnicza.

Do konkursu prace plastyczne wykonali:

Oliwia Świstak, Piotr Fortkowski, Gabriela Fryz, Milena Żurek, Magdalena Kłusek, Julia Tokarz, Patrycja Knych, Kamila Szerszeń, Igor Szpara. Trzymamy kciuki.