Home » Aktualności » Wyjazd na spektakl teatralny pt. Dziady, 13.02.2020r.

Archiwum

Wyjazd na spektakl teatralny pt. Dziady, 13.02.2020r.

13 lutego uczniowie klas VII – VIII naszej szkoły wyjechali do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Młp. na spektakl pt. Dziady.

Przedstawienie to wystawiali aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie. W inscenizacji klasycznej dramatu Adama Mickiewicza mogliśmy oglądać grę następujących aktorów: Sabiny Szarek, Doroty Mika, Magdaleny Żurawskiej, Pawła Brandysa, Szymona Grzybek, Łukasza Dąbrowskiego, Romana Skowronek. Spektakl reżyserował Bartosz Jarzymowski.

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”. Odludny wiejski cmentarz. Nocna cisza, nocny mrok. Niczym spod ziemi zjawia się tu niecodzienna grupa. Prowadzi ją starzec – szaman, z dawien dawna zwany guślarzem. W tajemnicy przed księdzem odprawi w cmentarnej kaplicy obrzęd Dziadów. Potajemnie zgromadzeni niczym w transie usłyszą głosy zmarłych, niewinnych dziecięcych duszyczek, przedwcześnie zmarłej dziewczyny z sąsiedztwa, znienawidzonego właściciela wsi, łajdaka za życia gnębiącego swych poddanych. Spróbują mimo wszystko ulżyć ich pośmiertnej niedoli. Prawda to czy złudzenie? Niepojęte misterium czy iluzja, zbiorowa autosugestia? Tego zwykły rozum nie ogarnie. To kwestia wiary. To kwestia wrażliwości. To tajemnica. W najnowszej inscenizacji próbują oddać smak i siłę pamiętnych strof, przekładając je na wrażliwość młodego widza. Skupienie, ale i żywioł energii aktorskiej połączone z wyrazistymi elementami scenografii i ciekawym aranżem dały kameralne widowisko, będące nową propozycją dzisiejszego czytania rodzinnej klasyki.