Home » Aktualności » Miesięcznica, 19.11.2020r.

Archiwum

Miesięcznica, 19.11.2020r.

19 listopada to dzień w którym społeczność szkolna wspomina swojego Patrona, więc zatrzymajmy się i pomyślmy o ks. Jerzym. Słowa skierowane do wiernych przez ks. Jerzego w II połowie XX wieku, jakże aktualne, wymowne, odzwierciedlające sytuację, w której Nam przyszło dziś żyć, na początku XXI wieku.

„Chyba bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy dzisiaj świadkami i jednocześnie uczestnikami straszliwego zaganiania ludzkości. Ciągły ruch, ciągły niepokój, ciągły lęk, ciągła gonitwa. Już wczesnym rankiem otwierają się bramy domów i drzwi mieszkań… Nadmierna ruchliwość zabrała dzisiejszemu człowiekowi możliwość refleksji nad samym sobą. Nie stać go na to, by zastanowić się, czy jest jeszcze pewien samego siebie, czy jeszcze sobą kieruje, czy też może stał się już tylko pewnego rodzaju automatem. Zabiegany człowiek zamienia często słowa chcę i powinienem, na słowo muszę. Zmienia postawę osoby wolnej na postawę kogoś spętanego, półniewolnika, sterowanego przez cudze myśli i inicjatywy”.