Home » Aktualności » 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Archiwum

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

„Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, ażeby nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości w tym decydującym momencie dziejów”. Jan Paweł II

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najbardziej przemilczanych i nierozumianych bohaterów naszej historii. 1 marca 2021r., delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w powiatowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez ks.dziekana Krzysztofa Gaca w kościele pw Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. rozpoczęło się oddawanie czci i  pamięci tym, którzy …”Ojczyźnie oddali wszystko”. Ks. Henryk Paśko w w wygłoszonej homilii przywołał bohaterów tych mrocznych czasów podkreślając, że oni tak jak i my mieli swoje plany, rodziny, a jednak wybrali Ojczyznę i zapłacili najwyższą cenę. Zwracając się do młodzieży mówił, aby pamiętali o tych bohaterach i rozważnie, z troską, a jednocześnie z nadzieją patrzyli w przyszłość. W obchodach wzięli udział: Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, przedstawiciele samorządów, delegacje, poczty sztandarowe szkół powiatu – ropczycko sędziszowskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W kościele została przygotowana wystawa poświęcona Ppor. Stanisławowi Dydo „Steinert”, żołnierzowi AK i WiN pochodzącemu  z Brzezówki. Na koniec wszyscy uczestnicy przemaszerowali przed Memoriał Sybiraków ŻołnierzyArmii Krajowej Podobwodu Sędziszów Młp., gdzie poszczególne delegacje (również przedstawiciele naszej placówki) złożyły wiązanki i został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.

Zdjęcia zapożyczone ze strony powiatu i TV Sędziszów Młp.

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych