Home » Aktualności » Międzynarodowy konkurs dla dzieci i młodzieży „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”

Archiwum

Międzynarodowy konkurs dla dzieci i młodzieży „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”

Konkurs został zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie w formie zdalnej.

Celem konkursu „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” było zainteresowanie uczniów losami żołnierzy II Korpusu Polskiego wykorzystując niezwykłą historię misia – żołnierza, utrwalenie w pamięci postaw i czynów Polaków walczących w II wojnie światowej w ramach II Korpusu, kształtowanie umiejętności opowiadania o dziejach historycznych poprzez plastyczne środki artystycznego wyrazu, w tym także stworzenie płaszczyzny do przyszłej współpracy nauczycieli i młodzieży z polskich środowisk w Szkocji i na Podkarpaciu.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu projektu pocztówki lub komiksu przedstawiających epizod rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, w którym bierze udział Niedźwiedź Wojtek.

Patronami honorowymi konkursu byli: Pani Aileen Orr – autorka książki Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa i Podkarpacki Kurator Oświaty. Natomiast współorganizatorami konkursu byli: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli i Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Udział w konkursie wzięła uczennica kl. VI – Zuzanna Ochab, wykonując pocztówkę ph „Na zawsze w naszych sercach”, przedstawiającą współpracę misia Wojtka z żołnierzami.