Home » Aktualności » Wycieczka do Wrocławia 30.11.-1.12.2021r.

Archiwum

Wycieczka do Wrocławia 30.11.-1.12.2021r.

Uczniowie kl. IV – VIII wraz z wychowawcami w dniach 30. 11. i 1. 12. 2021r., udali się na wycieczkę na Dolny Śląsk, gdzie przez dwa dni zwiedzali zabytki i atrakcje miasta Wrocławia. Zwiedzanie uczniowie zaczęli od Panoramy Racławickiej. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Panorama Racławicka jest obrazem, który przedstawia Bitwę pod Racławicami.  Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości! Dzieło powstało w latach 1893-1894 we Lwowie. Jego stworzenie uczciło setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego. Głównym artystą, który stworzył to imponujące malowidło był Jan Styka – malarz pochodzący z Lwowa. Styka był również pomysłodawcą powstania dzieła. Oprócz niego w pracach nad Panoramą Racławicką brali udział również: Wojciech Kossak, Tadeusz Popiela. Obraz namalowany jest na płótnie żaglowym, które zostało sprowadzone w piętnastu kawałkach aż z Belgii. Kiedy płótno dotarło do Lwowa, zostało zszyte i rozpięte na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia. Do jego zagruntowania użyto 750 kg farby. Po seansie w Panoramie Racławickiej uczniowie udali się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a po drodze zobaczyli Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów sowieckich. W Muzeum Narodowym zwiedzając lapidarium mogli zobaczyć m.in. pomnik nagrobny księcia Henryka IV Probusa i usłyszeć jego historię. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie spacerując poznawaliśmy historię tego miejsca. Ostrów Tumski jest najstarszą, zabytkową częścią Wrocławia. Powstał na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek – Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy. Rzeka, rozgałęziając się na liczne odnogi utworzyła tu wyspy. Jak mówią legendy, to właśnie z Ostrowa Tumskiego wywodzi się cały współczesny Wrocław. Wędrując uliczkami  wrocławskiego rynku z przewodnikiem podziwialiśmy: gotyckie kamieniczki Jaś i Małgosia, fontannę „Zdrój”, gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół Świętego Krzyża, byliśmy w dzielnicy czterech wyznań, gdzie stoją: kościół katolicki, ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. W dalszej części naszego spaceru zobaczyliśmy: Uniwersytet Wrocławski, Fontannę z Szermierzem na pl. uniwersyteckim, Zakład Narodowy im. Osollińskich. Będąc na Moście Tumskim dowiedzieliśmy się, że mierzy on ponad 52 metry, a jego szerokość to ponad 6 metrów i został zbudowany w 1889r., i każdego wieczoru latarnik zapala, aż 91 latarni gazowych, dzięki czemu most wygląda jak z bajki. Spacerując tak po tym pięknym mieście nie dało się nie zauważyć, że niemalże na rogu każdej uliczki rozmieszczone są rzeźby krasnali, których jak dowidzieliśmy się obecnie jest ponad 300. Będąc o tej porze roku we Wrocławiu mieliśmy okazję zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy. Spacerując po rynku można było zakupić pamiątki z Wrocławia oraz zaopatrzyć się w pyszności takie jak:  bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników oraz podziwiać przepiękne dekoracje świąteczne. Trochę zmęczeni, zmoczeni, pełni wrażeń udaliśmy się  na nocleg do Green Hostelu, gdzie po obiadokolacji na wspólnych rozmowach i zabawach uczniowie spędzili wolny czas.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hydropolis, nowoczesnego centrum wiedzy o wodzie. To centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Hydropolis dzieli się na strefy zwiedzania: Planeta wody, Stany wody, Miasto i woda, Historia inżynierii wodnej, Człowiek i woda, Strefa relaksu, Strefa dzieci, Ocean życia, Głębiny.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Hala Stulecia, do której udaliśmy się wraz z przewodnikiem. Po drodze zobaczyliśmy pierwszy zbudowany w Polsce  „dom na wodzie” liczący 200 metrów.

Hala Stulecia została wzniesiona w latach 1911-1913 przez architekta Maxa Berga. Hala w rzucie ma kształt symetrycznego czteroliścia z ogromnym okrągłym pomieszczeniem centralnym, nakrytym żebrową kopułą zwieńczoną latarnią. Jej wnętrze może pomieścić do 10 000 osób. Etymologia nazwy związana jest z upamiętnieniem 100 lat od wydania przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III odezwy do mojego ludu, która wzywa do walki z Napoleonem. 1913 rok był stuleciem bitwy narodów pod Lipskiem, gdzie koalicja antyfrancuska pokonała wojska napoleońskie.  W 1945 r., przez władze polskie została zmieniona nazwa na Hala Ludowa, nikt oficjalnie nie zmienił tej nazwy z powrotem na Halę Stulecia. Gmach został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 r., pod nazwą Hala Stulecia.

Ostatnim miejscem, do którego udaliśmy się tego dnia było Afrykarium. Największe Oceanarium w Polsce, jedna z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Afrykarium to olbrzymi kompleks basenów, akwariów i wybiegów dla zwierząt. W warunkach zbliżonych do naturalnych zamieszkują tam ryby, gady, ssaki, a nawet owady. Po ponad 3 godzinach zwiedzania wrocławskiego ZOO, zmęczeni udaliśmy się na obiadokolację. Po smacznym posiłku wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Skrzyszowa. Na koniec naszych wojaży nie obyło się bez wizyty w  McDonald’s – dla wielu uczniów wizyta w tym miejscu to oznaka udanej wycieczki.

Dwudniowa wycieczka do Wrocławia mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu z projektu MEiN – „Poznaj Polskę”. Wielu uczniów mogło zwiedzić i poznać najpiękniejsze zabytki i miejsca we Wrocławiu dzięki właśnie temu wsparciu. Mimo niesprzyjającej jesienno – zimowej pogody, wycieczka do Wrocławia pozostawiła niezapomniane wrażenia. Na pewno nie raz jeszcze będziemy wracać wspomnieniami do tamtych miejsc i wspólnie przeżytych chwil.