Home » Aktualności » 105. rocznica odzyskania niepodległości, akademia w szkole 09.11.2023r.

Archiwum

105. rocznica odzyskania niepodległości, akademia w szkole 09.11.2023r.

„Historię swą piszcie sami,

Bo inaczej napiszą ją za was inni – i źle”

Józef Piłsudski

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobytą i niepodległość raz osiągnięta nie dane są na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować gdyż łatwo je stracić.

Z tej okazji 9 listopada uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: K. Śliwy, M. Ziobrowskiej i N. Myszkowskiej w którym przedstawili drogę Polaków do tak upragnionej wolności, niepodległości. Podczas tej uroczystości uczniowie klas starszych przypomnieli historię niewoli naszej Ojczyzny, począwszy od dnia kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień, w którym odzyskaliśmy naszą upragnioną niepodległość. Przekazywane treści przeplatane były patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy wspaniałych polskich poetów oraz tańcami naszych najmłodszych dzieci, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile i wprowadzić w czas zadumy nad naszą przyszłością, która jest w naszych rękach.

Natomiast 10 listopada o godzinie 11:11 cala społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, angażując się w ten sposób po raz kolejny w akcję MEiN, „Szkoła do hymnu”.

Z kolei 11 listopada delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym, Beatą Babiarz, dyrektorem szkoły brała udział w gminnych obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kamionce. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego mszą św. celebrowaną przez ks. Piotra Stefańskiego i ks. Józefa Pajora. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamionce zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym przedstawili dzieje naszego narodu od rozbiorów aż do czasów odzyskania wolności i suwerenności. Następnie zaproszeni goście, poczty sztandarowe, mieszkańcy udali się w uroczystym przemarszu niosąc flagę pod pomnik Grunwald, gdzie odśpiewali hymn i rotę. Został odczytany apel poległych i poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.